Paznokcie zmienione chorobowo
GRZYBICA PAZNOKCI (Onychomykose)
Grzybica jest powszechnym schorzeniem. Najcześciej zakażone są pojedyncze lub wszystkie paznokcie stóp, rzadziej dłoni. Bardzo łatwo się zarazić korzystając z basenów, ośrodków sportowych, chodząc boso po wykładzinach hotelowych w pracy oraz w domu.
Powody powstawania to:
- infekcja po uszkodzeniach mechanicznych
- rozmiękczenie na skutek nadpotliwości
- długotrwałe przebywanie w basenie
- choroby układowe.
Zmiany na paznokciu rozpoczynają się od wolnego brzegu płytki paznokciowej. W zależności od rodzaju grzyba płytka przybiera różny kolor - od białawego poprzez żółty aż do zielonobrunatnego. Zmiany chorobowe powstają najczęściej w obecności dodatkowych czynników takich jak spadek odporności organizmu, cukrzyca, brak witamin, leczenie antybiotykami.
Leczenie jest trudne i długotrwałe. Aby osiągnąć sukces terapeutyczny, należy przeprowadzić badanie mykologiczne w celu rozpoznania rodzaju grzyba. Dzięki temu pacjent może trafić do gabinetu lekarskiego w celu wdrożenia właściwej terapii. Najlepszy efekt przynosi leczenie miejscowe i ogólne pod kierunkiem dermatologa i przy jednoczesnej regularnej pielęgnacji w gabinecie podologicznym. Po rozpoznaniu i postawieniu diagnozy przez podologa lub derrmatologa przeprowadzany jest zabieg, który polega na usunięciu zagrzybiałego elementu, uzupełnieniu braków specjalnymi preparatami i stosowaniu maści, kropli, sprayu, żelu przeciwgrzybiczego.
ŁUSZCZYCA PAZNOKCI (Psoriasis)
Choroba o różnym obrazie klinicznym. Na płytce paznokciowej występują zmiany: oleiste plamki, onycholiza, wgłębienia - tzw. dziurki, sznur pereł, efekt kropli wosku, zanik płytki paznokciowej, nadmierne rogowacenie łożyska. Choroba jest wywoływana zaburzeniami autoimmunologicznymi -może występować jako zaburzenie rogowacenia skóry lub jako zaburzenie w wyniku traumy/silnego stresu.